Pacjencie, nie lecz się sam!

Internet jest bez wątpienia kopalnią wiedzy. Łatwy dostęp do sieci, szybkość i wygoda sprawiają, że szukamy tam informacji na każdy temat. To zaleta, ale czasem również wada. Wiedza z Internetu może okazać się w niektórych przypadkach niewystarczająca lub nierzetelna. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy konsultację z lekarzem lub farmaceutą zastępujemy poradą „dr. Googla”.

 

W Internecie coraz częściej szukamy „fachowych” informacji dotyczących zdrowia i leczenia. Przeszukujemy wtedy fora, czaty, blogi czy inne pseudomedyczne strony internetowe. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę schorzenie i „wygooglować”, a po chwili mamy już „diagnozę” i sposoby leczenia. Często sugerujemy się opiniami innych internautów i porównujemy objawy. Dlaczego szukanie porad u osób mających „ten sam problem, co ja” jest niebezpieczne? Każdy z nas jest inny, a schorzenia i towarzyszące im objawy mogą mieć charakter indywidualny. Analizując sytuację innych osób, możemy niepotrzebnie przypisać sobie jakąś chorobę lub zignorować objawy, które mogą okazać się kluczowe podczas leczenia naszej przypadłości. Poza tym, w Internecie jest na tyle dużo potencjalnych odpowiedzi, że pacjent może błędnie zinterpretować objawy i zaszkodzić swojemu zdrowiu. Potrzebna jest fachowa wiedza, skojarzenie różnych czynników mogących wywołać chorobę, a także znajomość składu konkretnych leków – mówi Emilia Lewicka – farmaceutka  z sieci Euro Apteka.

 

Dawkuj bezpiecznie!

 

Pamiętajmy, że „dr Google” nie jest lekarzem pierwszego kontaktu, a stawianie samodzielnej diagnozy i branie leków „na własną rękę” może nieść za sobą wiele zagrożeń. Niemal każdy lek, również ten wydawany bez recepty, można przedawkować. Często dochodzi do nadmiernego zażywania leków przeciwbólowych, antydepresyjnych, nasennych, antybiotyków, leków nasercowych, hormonalnych i odchudzających, a także tych uważanych za tzw. bezpieczne, typu polopiryna i witaminy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że stosując samodzielnie kilka medykamentów jesteśmy często zupełnie nieświadomi, że przyjmujemy w kilku preparatach tą samą substancję. Takie postępowanie może być groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia – grozi nam przedawkowanie. Np. paracetamol – lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy – wchodzi w skład ponad 65 preparatów.

 

Objawami przedawkowania mogą być: złe samopoczucie, brak łaknienia, nudności, wymioty, bóle brzucha oraz biegunka. Zagrażać nam może także hiperwitaminoza, czyli nadmiar witamin w organizmie, co w przypadku przedawkowania witaminy A objawia się: ociężałością, osłabieniem mięśni, odwapnieniem kości, utratą apetytu czy owrzodzeniem skóry, a w przypadku nadmiaru witamin z grupy B: drżeniem mięśni, kołataniem serca, drętwieniem kończyn oraz uczuciem ich pieczenia i kłucia.

 

Suplementy diety, mają uzupełniać dietę w niezbędne witaminy i minerały, ale należy brać je pod czujnym okiem lekarza lub farmaceuty. Ważne są dawki, sposób przyjmowania i łączenia poszczególnych witamin i minerałów. Chodzi o to, aby nie wchodziły one ze sobą w interakcje, a w konsekwencji nie wywoływały szkodliwych efektów ubocznych. Konsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą jest niezbędne – mówi Emilia Lewicka – farmaceutka  z sieci Euro Apteka.

 

Gdzie po fachową poradę?

Faktem jest także to, że Internet to miejsce, w którym da się znaleźć fachową wiedzę dotyczącą świata medycyny. Lekarze i farmaceuci często przeszukują sieć, czytając nowinki naukowe i śledząc publikacje medyczne. Problem w tym, że takie strony są zazwyczaj dostępne tylko dla personelu medycznego. Nawet, jeśli mamy możliwość przeczytania tego typu informacji, nie robimy tego. Dlaczego? Taka wiedza jest mało przystępna dla laika szukającego np. przyczyn bólu pleców. Zawartość tych stron jest często zbyt skomplikowana, a sposób przekazywania treści oraz trudny język zniechęcają pacjentów do zdobywania eksperckiej wiedzy. Potrzebna jest natychmiastowa, przejrzysta wiedza, ale zdobyta z pewnego źródła.

 

Kogo powinniśmy się poradzić, zanim podejmiemy decyzję o przyjmowaniu kolejnych suplementów diety? Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem. W momencie, kiedy wizyta u medyka jest jednak niemożliwa, pierwszą jednostką ochrony zdrowia powinien być farmaceuta.

Jest to osoba posiadającą fachową wiedzę na temat składu, działania i sposobów przyjmowania leków. To ona udzieli nam porad dotyczących prawidłowego dawkowania preparatu, a także poinformuje o skutkach ubocznych i możliwych interakcjach z innymi przyjmowanymi przez nas medykamentami.

 

Nie bójmy się pytać. Chodzi tu przecież o nasze zdrowie. Ekspertem w tej dziedzinie powinna być osoba posiadająca wiedzę i doświadczenie, dlatego konsultujmy się z lekarzami i farmaceutami, a Internet pozostawmy zabawie i rozrywce.

© Copyright Zdrowie 2024